смт Стрижавка (Вінницький р-н) Гітлерівська ставка Вервольф

Категория: Промо Ликсус
Создано 03.04.2015 19:44
Просмотров: 1237
Нравится

смт Стрижавка (Вінницький р-н) Гітлерівська ставка Вервольф

смт Сутиски (Тиврівський р-н)

Розташоване на березі Південного Бугу. Вперше згадується в XVI ст.

Пам’ятки:

Садиба графа Д. Ф. Гейдена, XIX ст.

Залишилися флігелі та брама на території парку. Палац не зберігся, зараз на його місці діє школа-інтернат.

смт Стрижавка (Вінницький р-н)

Відомо, що 1552 р. це було велике село. У середині XVIII ст. воно дістало права містечка та, як придане, перейшло від Потоцьких до Грохольських.

Гітлерівська ставка Вервольф

Пам’ятки:

Неподалік села в лісі розміщувалася гітлерівська ставка Вервольф. Вона функціонувала з верес­ня 1941 р. до квітня 1942 р. До її складу входили 81 будинок (зокрема особистий будиночок Гітлера) й три залізобетонні бомбо­сховища. Вервольф був забезпечений першокласними системами водо- й енергопостачання, каналізацією з очищенням стоків, що скидалися в Південний Буг, зв’язком (броньований кабель з’єднував його навіть із Берліном). Фюрер вiдвiдав ставку лише двiчi—1942 і 1943 рр.

Сьогодні в лісі можна побачити бункери й інші напівприкриті бетонні конструкції.

Винница

смт Шпиків (Тульчинський р-н)

Розташоване на р. Мурашка.

Перші документальні згадки припадають на 1494 р. Назва міста походить від давнього дієслова «ошпетити», «шпетити», тобто по­сварити, зробити страшним, негарним. За іншою версією, на базарах славилося місцеве сало — шпик. Під час Прутського походу 1711 р. у Шпикові зупинявся Петро І.

У XVIII ст. селище дісталося дочці Щенсного-Потоцького Октавії, котра одружилася зі Свейковським і збудувала палац-замок. 1865 р. правнук Щенсного продав Шпиків російському камер-юнкерові М. Балашову.

Уже тоді шпиківський цукровий завод, побудований за проектом В. Городоцького, давав значний прибуток, а його продукція здобула численні нагороди на Нижегородському, Петербур­зь­кому та Московському ярмарках.

Цукровий завод працює і досі.

Пам’ятки:

Палац Свейковських, XVIII ст.