Мета: навчити розрізняти в мовленнєвому потоці звуки [ц], [ц′], читати слова з новою буквою; розвивати фонематичний слух, дикцію, розширювати кут зору; виховувати любов до природи та бажання піклуватися про власне здоров’я.
Обладнання: картка великої і малої букви «це»; підготовлена дошка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи
— Підведіть руку, хто чув коли-небудь пісню цвіркуна
. - Хто може зімітувати його спів? Спробуймо разом! (Ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц)
— Який звук [ц] — голосний чи приголосний? (Приголосний) Чому?
Що заважає струменю повітря вільно виходити? (Звук [ц] приголосний, бо язик і зуби створюють перешкоду на шляху струменя повітря.)
Формування аудіативних умінь за змістом вірша В.Слєпцова (с. 156).
— Знайдіть звук [ц] у вірші.
— Назвіть слова із звуком [ц]. Порівняйте звук [ц] у них. Чим вони відрізняються? (Один з них м’який, інший — твердий.)
— Утворіть злиття звука [ц] з голосними . які називатиму я: [а], [у], [е], [и], [о]
. — А тепер утворіть закриті склади зі звуком [ц′]
— Складіть слова зі звуком [ц] на початку, в середині слова.
Утворіть слова зі звуком [ц′] на початку, в середині, у кінці слова.
III. Ознайомлення з буквою Ц, ц («це»)
— Звуки [ц], [ц′] позначаються на письмі буквою «це».
— Чим схожі і чим відрізняються ці букви між собою? (За формою однакові, а за розміром різні.) — Прочитайте утворені склади за таблицею.
Фізкультхвилинка (музична)
— Послухайте і скажіть, що не так.
Ми із братом для зубів Робимо зарядку:
Він з’їдає тільки пів‚ А я цілу шоколадку.
— Скажіть, чи корисна така зарядка для зубів? Чому? (Солодощі псують зуби.)
- Як ви доглядаєте за своїми зубами? (інтерактивна вправа "Мікрофон")
IV. Робота за Букварем.
— Прочитайте по черзі злиття у Букварі (с. 156)
- Якою буквою позначаються звуки [ц] та [ц′] на письмі? (Буквою «це»)
Таким чином, буква «це» на письмі позначає два приголосних звуки: твердий [ц] і м’який [ц′]. — Прочитаємо стовпчики слів у Букварі.
Фізкультхвилинка
V. Аналітико-синтетичні види роботи із словами — назвами предметів, які намальовані у віночку.
VІ .Розвиток мовлення за текстом Н.Бічуї (с. 157). Диференційований підхід у формуванні вмінь читати слова з буквою Ц.
1. Словник Черкнула- ударила.
2. Читання вчителем
- Про кого цей твір?
3. Читання дітьми
4. Аналіз змісту прочитаного тексту
VІІ. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці?
— Які звуки позначає буква «це» на письмі?