ІІІ. Основна частина уроку
1. Слово вчителя
Облітав журавель сто морів, сто земель,
Облітав,обходив, марно крила натрудив.
Ми спитали журавля: « Де найкращая земля?»
Журавель відповідає : « Краще рідної немає!»
П.Воронько
Рідний край, Україна, Вітчизна, Батьківщина – які це прості і разом з тим прекрасні слова. Велика і священна любов до України жила, живе і житиме в усіх чесних і щирих серцях. Україна — наш спільний дім. Тож маємо дбати всі, щоб були в ній добробут і лад, мир і злагода, вічна краса. Усі ми повинні усвідомити: своє, рідне — не тільки хата й подвір'я, а й вулиця, село чи місто, де ти живеш, ліс і річка, степ і море. Якби кожен це пам'ятав, — чи були б засмічені лісосмуги, ниви і шляхи, отруєні водоймища, понівечені насадження, понищені святині? Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину сильною, багатою, славетною й квітучою. Нехай вона розквітає від нашої безмежної любові до неї!
2.Технологія «Асоціативний кущ »
- Що для вас Батьківщина?
- Яка вона?
3. Робота з картою України.
Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа 604 тис. кв. м.На її території проживає понад 110 національностей.Чисельність населення України становить близько 50 млн. чоловік. Є в моєї України Ріки, гори і долини. У Донецьку є вугілля, Хлібом славиться Поділля, А в Карпатах є ліси Дивовижної краси. На Поліссі — льон цвіте, Мов нагадує про те, Що в моєї України Простір — вільний, Небо — синє. Україна – славна земля з широкими і чистими ріками, мережаними нивами, мальовничими горами, голубими морями. Країна знаходиться у центрі Європи. Межує з Росією, Білоруссю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Молдовою, Румунією. Найбільші міста: Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ.
- Покажіть на карті гори.
- Назвіть і покажіть моря , які омивають нашу Батьківщину.
- Назвіть річки і озера .
- Назвіть столицю України.
- Діти, чому саме цього року ми з особливою теплотою і ніжністю говоримо про свою Батьківщину? Нема на світі України Без хвиль могутнього Дніпра, Як українця — без калини. Без солов'я і рушника. Народ, що вік при бурі й сонці, Віддав землі, як мати доньці, Всі сили, працю і любов, Щоб Україна знов і знов Росла, цвіла!.. Щоб твердо стала На шлях, який собі обрала, І в незалежному житті Долала всі шляхи круті.
4.Технологія «Мікрофон»
- Скажіть, що ж означає слово «незалежність»? Якими іншими словами можна його замінити? (воля, свобода, можливість обирати ). 5.
5. Розповідь учителя.
16 липня 1990 року Верховна Рада Української республіки приймає важливий документ – Декларацію про державний суверенітет України, яка стала першим кроком до незалежності нашої держави, відчутним рушієм у боротьбі за волю. 24 серпня 2011 року український народ відзначив 20-річчя Дня Незалежності України – головне державне свято на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України , підтверджену всенародним референдумом 1 грудня 1991 року,що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді. Проголошення Акту незалежності України відкрило нову сторінку в історії нашої Батьківщини. На всіх етапах становлення український народ демонстрував високий національний дух і прагнення жити вільно і незалежно, у мирі та злагоді з іншими народами. Ми, українці, повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів.
6. Символіка
Вистраждавши, виборовши собі волю, Україна має тепер свою державну мову, свої державні символи: герб, прапор, гімн які уособлюють її історію.Як і кожна держава, ми маємо свою Конституцію — Основний Закон нашої держави. День Конституції святкуємо 28 червня. - - Назвіть державні символи України. (на дошці)
Герб
Наш герб – тризуб,
Це воля , слава й сила;
Наш герб- тризуб. Недоля нас косила ,
Та ми зросли , ми є , Ми завжди будем,
Добро і пісню Несемо людям.
Прапор
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави,
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо , жовте жито,
Прапор свій оберігаєм,-
Він – святиня , знають діти.
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста-
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують всі – і друзі, й вороги,
Що Україна вічна,незнищенна,
Від неї лине світло навкруги.
-Що ви відчуваєте, коли звучить гімн?
- А які природні символи України ви знаєте?
Багато поезій написала Ліна Костенко про любов до України, багато написано й іншими поетами та письменниками: Т.Шевченко, М.Рильським, П.Воронько; багато змальовано на картинах відомою українською художницею Катериною Білокур.
7. Видатні українці
Тарас Шевченко- видатний поет, великий Кобзар — так називали i називають його люди.
Микола Амосов- хірург;
Відомі на весь світ спортсмени: Сергій Бубка -шестикратний переможець чемпіонату світу з легкої атлетики, 35-кратний рекордсмен світу. Віталій та Володимир Клічко – відомі всьому світу боксери.
8.Видатні люди нашого міста
ІV. Підсумок уроку
Той дивний край, що зветься Батьківщина –
то найдорожча серденьку земля!
Бо ти вродивсь у незалежній Україні,
Ти чув солодку пісню солов‘я!...
А. Ткаченко
Будьмо гідними своїх предків, любіть рідну землю так, як заповідав великий Тарас, бережіть волю і незалежність України, поважаймо свій народ і його мелодійну мову. Україна з надією дивиться в завтрашній день, чекає на вас, завтрашніх господарів життя. Ви потрібні їй мудрі, умілі, дбайливі і людяні.