Вход на сайт 

           

Календарь 

« Июль 2022 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Сейчас на сайте 

Никого

Последние публикации 

 • Розклад уроків 1 клас, ІІ семестр 2016 - 2017 н.р. +

                             Розклад уроків у 1 – А класі Подробнее...
 • С маской по жизни +

  С маской по жизни Школьный класс — копия любого другого коллектива. В нем обязательно есть свои умник, клоун, изгой, ябеда... Подробнее...
 • Форма 086-1/0 Довідка про медогляд +

  ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства охорони здоров'я  України 16.08.2010  N 682 Подробнее...
 • Структура 2016/2017 навчального року +

  Про структуру 2016/2017 навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів № 1/9-296 від 09 червня 2016 року Відповідно до статті 16 Закону Подробнее...
 • Список рекомендованої літератури для читання влітку майбутнім п'ятикласникам +

  Список рекомендованої літератури для читання влітку Прислів’я, приказки, загадки, пісні Індійська народна казка - Фарбований шакал Японські народні казки: Момотаро або Подробнее...
 • Урок літературного читання в 4 класі +

  Урок  літературного читання в 4 класі                             Подробнее...
 • Вітаємо переможців! +

  24.02.2016 р. у ЗОШ І-ІІІ ст.№10 відбувся турнір з шашок,  в якому взяли участь 24 дитини.  Серед яких були учні нашого Подробнее...
 • Банк олімпіадних завдань з математики, 4 клас +

  Задачі на визначення віку Чоловік має 6 синів, кожний з яких старший від попереднього на 4 роки, а найстарший утричі Подробнее...
 • Олімпіадні завдання з укр. мови, 4 клас +

  Слово. Значення слова Вибери слово, яким можна замінити вислів крутити носом: а)  принюхуватись; б)  вередувати; в)  вихвалятися. Познач рядок, у Подробнее...
 • Банк олімпіадних завдань з інформатики +

  Банк  олімпіадних завдань з інформатики для учнів 4 класів Завдання оцінюються в 1 бал Відомості в Інтернеті можна шукати за Подробнее...
 • 1

Разное 

Четверг, 12 Июль 2012 13:56

Виховання у дітей інтересу до читання

Читання – ось краще навчання.
Олександр Пушкін 

Протягом першого класу учні переважно навчаються читати вголос свідомо, правильно, плавно, по складах, переходячи наприкінці навчального року до читання цілими словами. Закладаються в цей час і навички виразного читання, особливо знайомого тексу, набуваються й певна швидкість, уміння самостійно працювати з книжкою.

Читання не стане потребою для дитини, як гра й спілкування з однокласниками, якщо не докласти спеціальних зусиль. Дехто скаже, що це справа вчителя й бібліотекаря. Але ж хто краще за батьків знає сина чи доньку? Як часто дитяча пам’ять роками зберігає сказане батьківське слово! Не можна нехтувати цим шляхом до дитячого серця тому, що для вас може так і залишитися таємницею внутрішній світ дитини.

Виникає запитання: що і як читати з дітьми?

Насамперед, слід самому ознайомитися зі змістом багатьох дитячих книжок. Це допоможе краще зрозуміти світ захоплень дитини. Від деяких батьків можна почути, що вони купують багато книжок, а дитина й не дивиться на них. Звичайно, вони помиляються, думаючи, що куплена ними книжка одразу має сподобатися синові чи доньці.

З боку дорослих потрібна велика увага до читання молодшого школяра. Якщо дитина тільки починає виявити інтерес до самостійного читання, купуйте їй тоненькі книжечки з великими малюнками, тому що сторінка, на якій тільки шрифт, лякає дитину. Але з кожного самостійно прочитаною сторінкою впевненість у своїх силах зростає.

Треба прагнути до того, щоб книги були різноманітні: казки, пригоди, оповідання про тварин і рослини, про школу, музику й мистецтво. Добираючи книжки, слід враховувати індивідуальні особливості, інтереси дітей.

Хлопчики часто захоплюються пригодницькою літераторою. Цей потяг до пригод цілком зрозумілий, але його треба спрямувати в потрібне русло. Слід простежити, щоб книжки пригодницького жанру не були єдиними в читанні дітей, щоб їм до рук не потрапляли книги для дорослих. Якщо дитину цікавить життя рослин і тварин, нові машини, подорожі, треба добирати книги, з яких вона могла б одержати відповідну інформацію.

У вихованні любові до книги можуть допомогти і незначні, на перший погляд, моменти. Наприклад, власна бібліотечка, поличка для книжок, можливість обмінюватися книжками з товаришами – все це сприяє зацікавленню дітей.

Найчастіше, поки дитина мала, дорослі читають їй. Але як тільки вона пішла до школи, батьки гадають, що вона може читати сама. А коли синові чи доньці мине 8-10 років, ми стаємо учасниками діалогу: «Ну, як книга?» - «Нічого, нормальна». І батьки відчувають, що між ними й дитиною – стіна нерозуміння. Щоб не трапилося подібних сцен, слід організовувати сімейне читання.

Під час цього читання мати й батько відкриваються для дитини з нового боку та й батьки розуміють, що діти подорослішали, що з ними можна говорити не тільки про оцінки. Щоб привчити дітей читати самостійно, можна використати наступні прийоми. Хтось із дорослих починає читати дитині, але на найцікавішому місці зупиняється. Захоплена подіями в книзі, з бажанням дізнатися, що відбувається далі з героями, дитина в більшості випадків читає самостійно.

Дорослі обов’язково мають запитати, про що вона прочитала, похвалити за самостійність, висловити сподівання, що тепер вона завжди читатиме самостійно. Наступту книгу можна починати читати так само.

Поступово у дитини прокинеться любов до читання. Можна розповісти захоплюючий епізод з книги. Молодший школяр запитає обов’язково: «А що далі? Розкажи , що було потім». У відповідь треба дати книгу: «Прочитай, тут знайдеш багато цікавого». Важлива атмосфера читання й слухання в родині. На вечори сімейного читання можна запрошувати друзів дітей.

Виховання любові до книги відбувається значно легше в тих родинах, де дорослі самі люблять читати, багато говорять про книги. Як починати читати книгу з дитиною? Слід привчати дітей починати читати з обкладинки й титульгної сторінки книги, де вказані прізвища автора, художника, видавництво, рік видання. Діти, як правило, не звертають уваги й не намагаються запам’ятати ці відомості про книгу. Батьки повинні терпляче вимагати від них, щоб вони запам’ятали автора й художника, назву книги.

Корисно буває перед початком читання запитати дитину, які книги цього письменника вона вже читала і що знає про нього? Трапляється, що дитина, прочитавши кілька сторінок, заглядає на останню сторінку, щоб швидше довідатися, чим закінчилось. Після цього читає не так уважно, багато пропускає. Батьки мають стежити, щоб у дитини не з’явилася така шкідлива звичка. Не слід розповідати наперед, як розвиватимуться події і чим вони закінчаться.

Слід бути терплячими, щоб не відбити у дітей бажання читати. Хай вони радіють кожному прочитаному слову, гордяться кожною перемогою.

Необхідно привчити дітей дотримуватися правил гігієни читання.

Не можна читати при слабкому освітленні.

Світло має падати зліва, і не на обличчя дитини, а на стіл, де лежить книга.

Необхідно час від часу давати відпочинок очам.

АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ

 1. Чи любить читати ваша дитина?
 2. Чи читаєте ви дитині?
 3. Чи обговорюєте прочитане? Як?
 4. Чи можна зацікавити дитину читанням? Як?
 5. Від чого залежить виразне читання? Як цього навчити?
 6. Як ви дієте, якщо дитина не хоче читати або коли, прочитавши трішки, говорить, що втомилася?
 7. Ваші прохання, побажання вчителю. Про що б ви хотіли дізнатися на зборах чи в індивідуальній співбесіді?

АНКЕТА ДЛЯ ДІТЕЙ

 1. Що ви більше любите – читати чи слухати читання дорослих?
 2. Чи читають у вашій родині книги вголос ввечері, для всіх?
 3. Хвалять чи сварять вас батьки, коли ви читаєте?

ПРАВИЛА ЧИТАЧА

 1. Старайся читати вголос, не поспішай, замислюйся над змістом прочитаного.
 2. Зверни увагу на те, як поводяться герої книжок, вчися в них доброго.
 3. Коли закриватимеш книжку, подумай, чого вона тебе навчила.
 4. Умій берегти книгу.

ПОРАДИ БАТЬКАМ ЯК ВИКЛИКАТИ У ДІТЕЙ ІНТЕРЕС ДО ЧИТАННЯ?

 1. Читайте не більше ніж 10-15 хвилин.
 2. Перш ніж читати, провітріть кімнату, приберіть зі столу предмети, які відволікають увагу.
 3. Якщо дитина втомилася, зробіть фізкультпаузу.
 4. Не бійтеся хвалити дитину.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ ЯК ОБГОВОРЮВАТИ З ДІТЬМИ ПРОЧИТАНЕ?

 1. Виясніть перед читанням чи під час читання значення незрозумілих слів.
 2. Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане. Чим? Що нового вона дізналася?
 3. Попросіть дитину розповісти про головного героя, головні події.
 4. Які слова й вирази запам’яталися?
 5. Чого навчила книга?
 6. Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.
Оцените материал
(0 голосов)
Прочитано 3005 раз

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены

Партнеры сайта 

Бизнес-портал Новой Каховки
Работа в Новой Каховке, вакансии, резюме, доска объявлений, новости, справочники Новой Каховки
Отдых на Черном море
Отдых на Черном море по ценам Азовского. Бакальская коса, пансионаты...

Получать новости 

Яндекс.Метрика